Emiter: Terytorium Snu | Dni Sztuki Współczesnej 2017

Aleksandra Klimczak – głos w Instalacji Terytorium Snu Emitera na Dniach Sztuki Współczesnej 2017

Tarbut, Lipowa 41D, Białystok

Terytorium snu wpisuje się w przestrzeń opuszczonego budynku dawnej szkoły Tarbut. Motyw snu jest nierozerwalnie związany z kulturą, przesądami, ale i duchowością. Wizje, sny prorocze, czy sen jako medium w tradycji Starego i Nowego Testamentu to istotna część kultury i literatury, tworząca kody i symbole. Sen to obszar badań naukowych, ale i tajemnicy, myślenia magicznego, lęku i koszmaru. Przez sen wchodzimy do świata, w którym nie ma chronologii, pojawiają się zjawiska i działania wykraczające poza znaną nam rzeczywistość.
Terytorium snu za pomocą narracji, pracy nad tekstem (oniryzm) i field recordingu, buduje dźwiękowy obszar – tytułowe terytorium. Przeczucia, obrazy, wizje (marzenia senne, takie jak w fazie snu REM) przynoszą nam nie do końca jasne przekazy. Istotnym kontekstem jest fakt, iż niektóre badane marzenia senne mogą przyjmować postać bardziej słuchową niż wizualną. Kiedy ciało śpi, mózg człowieka pogrąża się w nieoczywistym świecie.

Emiter (Marcin Dymiter) – porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Producent muzyczny.  Słuchacz i uczestnik muzycznych warsztatów w kraju i za granicą m.in. warsztaty Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Robina Minarda. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011) i Fundacji Wyszehradzkiej (2012). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.