J. Lech ‚The Wedding Night’ | OPT Gardzienice

Noc Poślubna

Opera kameralna w jednym akcie na motywach Sklepów cynamonowych B. Schulza

premiera 29.09.2018 g. 20:30

http://gardzienice.org/Noc-Poslubna-223.html

 (…) stanowi ona teren wyjęty spod prawa, otwarty dla wszelkiego rodzaju szarlatanerii i dyletanty­zmów, domenę wszelkich nadużyć i wątpliwych manipulacji demiurgicznych.

 

Bruno Schulz, Traktat o Manekinach albo wtóra księga rodzaju

 

Opera rodzi się w nocy. W trakcie studiów nad dramatem antycznym w XVI wieku.    Opera to studium bachanaliów. Studium dionizyjskości. To kult piękna i brzydoty – motywów przewodnich ery klasyczno-romantycznej. To poszukiwanie życia, którego puls wyraża się w rezonansie. W odpowiedzi na muzykę. W przestrzeni aktu muzycznego. W antro­pologicznym poszukiwaniu człowieka, w jego najbardziej wyostrzonych zmysłach.

Libretto Nocy poślubnej jest bardzo tradycyjne: tak, jak w operach Mozarta czy Rossiniego, rzecz idzie o intrygę miłosną. Miłość w Sklepach cynamonowych jest jednak wykrzywiona, grote­skowa, jak pomnik greckiego herosa z odrąbaną głową. Jest też tragiczna jak pelikan, który własną krwią karmi młode. Wreszcie: jest komiczna, a wręcz śmieszna. Płaska, powierzchowna i niepraw­dziwa. Czy tylko na taką miłość stać nas dzisiaj? Czy zawsze była tylko taka?

 

Obsada:

Śpiewacy: Aleksandra Klimczak, Weronika Kulczycka, Grzegorz Zajączkowski

Muzycy: Jacek Sribniak, Błażej Lipiński, Filip Pysz, Joanna Zabłocka

Muzyka, libretto, reżyseria: Jan Lech